PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU         27 listopada 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dzisiaj – po trudnym okresie pandemii, która mocno zakłóciła znaną nam wcześniej rzeczywistość, a co też zaowocowało znacznym wzrostem liczby wiernych, którzy nabrali dystansu, nie powrócili do danych praktyk religijnych, nawet do obowiązkowego udziału w niedzielnej Mszy Świętej – jeszcze głębiej oczami wiary powinniśmy spojrzeć na Kościół. Kościół jest bowiem wielkim darem dla nas, dla tych, którzy uwierzyli w Chrystusa. To wielka łaska, bo we wspólnocie wiary łatwiej nam podążać do ostatecznego celu. Tym bardziej powinniśmy dobrze zrozumieć często powtarzaną w Credo prawdę: Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół…

2. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Właśnie ten czas dobrze wykorzystajmy dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela.

3. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwane Roraty. Do licznego udziału w roratach, celebrowanych w naszej parafii codziennie o godz. 16.00 w Krzywej i o godz. 17.00 w Gładyszowie, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw.

4. W środę, 30 listopada, przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.

5. W sobotę, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. W modlitwach pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, prośmy o liczne powołania misyjne. Niech w naszych sercach jeszcze mocniej zabrzmi nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”. 

6. W przyszłą niedzielę, 4 grudnia, która znosi liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Przez jej wstawiennictwo będziemy polecać Opatrzności Bożej wszystkich naszych parafian zmagających się z problemem bezrobocia i poszukujących pracy. Jednocześnie w tę przyszłą niedzielę już po raz dwudziesty trzeci będziemy obchodzili Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem złożymy ofiary na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie – gorąco polecam ten ważny cel ofiarności Parafian.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, modlitwę ofiarujmy w intencji licznych nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej o godz. 15.45 w Krzywej i o godz. 16.45 w Gładyszowie, następnie Msze Święte Roratnie. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. Do chorych z posługą udam się od godz. 14.30.

8. Dziękuję rodzinom za posprzątanie świątyni i przygotowanie dekoracji Adwentowej, na przyszły tydzień proszę kolejną rodzinę.

W tym tygodniu patronują nam:

Środa, 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra Apostoła. Jest czczony w Kościołach wschodnich.

Sobota, 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.

Intencje Mszy św. od 28.11.22 – 4.12.2022 r.

DzieńGodz.Intencja
Pn16.00K† Henryk Bogdan z int. sąsiadki Heleny z synem.
Pn17.00† Maria Kulik.
Wt16.00k† Bolesław Przybyłowicz z int. swatów Przybyłowicz z Dobryni.
Wt17.00O szczęśliwe rozwiązanie dla Klaudii, oraz łaskę zdrowia dla mamy i dziecka.
Śr16.00K† Henryk Bogdan z int. sąsiadki Albiny i Leśniowskich.
Śr17.00† Anna Flejszerowicz w 8 rocz. śm. z int. rodziców.
Cz7.00† Ks. Stanisław Gąsior z int. parafian z Gładyszowa.
Pt16.00K† Bolesław Przybyłowicz z int. Marcina Majewskiego z rodziną.
Pt17.00O dobre przeżycie czasu Adwentu i okresu Bożego Narodzenia dla parafian z int. Matek Różańcowych.
Sb16.00K† Franciszek Pudełko.
Sb17.00† Anna Czuchta z int. uczestników pogrzebu.
Niedziela7.00† Barbara i Michał Wastag.
Niedziela9.00KZa parafian.
Niedziela11.00† Stanisław Szymczyk w 28 rocz. śm. z int. żony z dziećmi.