NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ       10 kwietnia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 9.00
i 11.00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału
w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00.

5. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

6. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy od godz. 10.00, a do chorych
z posługą udam się od godz. 8.00. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00 Drogą Krzyżową. Również młodzież przed bierzmowaniem otrzyma krzyżyk w ramach przygotowania do sakramentu. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

7. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszam serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 9.00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Gładyszowie o godz. 9.00 i 12.00, a w Krzywej o godz. 10.00.

9. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele
i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

10. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta
w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszam wszystkich do licznego udziału w tej celebracji, zakończymy liturgię procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9.00
w Krzywej z procesją, w Gładyszowie o godz. 11.00 również z procesją.

11. Bardzo serdecznie zapraszam Braci Strażaków z Gładyszowa i Krzywej do podjęcia warty honorowej przy Grobie Pańskim i przygotowanie ogniska na Wielką Sobotę.

12. Dziękuję za posprzątanie świątyni i przepiękny stroik na czas świąteczny proszę o dekoracje mieszkańców bloku nr 114.

13. Dziękuję serdecznie za pomoc w utrzymaniu 16 osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Domu Parafialnym w Gładyszowie: moim parafianom, kolegom z rocznika święceń, księdzu Piotrowi z Hiszpanii, księżą proboszczom wraz z parafianami z Lutczy, Rożnowic, Racławic
i wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe, którzy okazali dobroć
i wrażliwość serca. Niech Dobry Bóg za wszystko po stokroć wynagrodzi.

Intencje Mszy św. od 11.04.22 – 17.04.2022 r.

DzieńGodz.Intencja
Pn18.00† Anna Wanciak od uczestników pogrzebu.
Wt18.00† Maria i Eugeniusz Firlit.
Śr18.00† Alicja, Józef i Michał Honek.
Cz18.00W podziękowaniu za dar kapłaństwa.
Sb19.00† W intencji Parafian.
Niedziela9.00KO radość nieba dla dawcy w 1 rocz. śm. od Marii Jawor.
Niedziela11.00W intencji Parafian.