TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU       8 listopada 2020

1. Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie wyznawać wiarę w Boga i okazywać przywiązanie do Kościoła. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy.
  2. W poniedziałek, 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka
    i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  3. W środę, 11 listopada będziemy świętować Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie
    w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci.
  4. Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. Polecajmy ich Bożemu miłosierdziu.
  5. Dziękuję rodzinie za posprzątanie świątyni, na przyszły tydzień proszę kolejną rodzinę.

W tym tygodniu patronują nam:

• 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża.
  • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie męczennik w Kościele Zachodnim.
  • 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.
  • 13 XI – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici
    i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni do chwały ołtarzy.

Intencje Mszy św. od 9.11. – 15.11.2020 r.

Pn 17.00 † Stefan Roman od sióstr Róży Pani Janiny Makowiec.
Wt 17.00 † Albina Mężyk z intencji państwa Prokop.
Śr 17.00 O zdrowie dla Bogusława z intencji mamy Zofii.
Cz 7.00 † Stefan Roman od Ewy Jędrzejowskiej z rodziną.
Pt 17.00 † Stefan Roman od rodziny Trzeciaków z Lipia.
Sb 17.00 † Stefan Roman od Olimpii z synem.
Niedziela 7.00 W intencji parafian.
9.00 Krzywa † Franciszek Gawlik w 26 rocznicę śmierci od syna z rodziną.
11.00 † O. Zdzisław od rodziny Wanciaków.