SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                19 lipca 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego realnego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zasłaniając się wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich
  i świata; to znaczy być światłem dla współczesnego świata.
 2. W najbliższą środę, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16,9). Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom
  i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.
 3. W czwartek, 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Święty Jan Paweł II
  w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy
  w Tym, który nas umiłował.
 4. W sobotę, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2).
 5. Tego samego dnia czcimy też Świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców
  i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego Świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne
  i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się
  w najbliższą niedzielę po każdej Mszy Świętej.
 6. W niedzielę 26 lipca Msze Święte w naszej parafii o godz. 7.00, 9.00
  i 10.30 suma ze względu na I komunię świętą we wspólnocie greckokatolickiej.
 7. Dziękuję rodzinie za posprzątanie świątyni, na przyszłą niedzielę sprzątają rodzice dzieci przed I Komunią Świętą.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 22 VII – św. Maria Magdalena, uwolniona przez Pana Jezusa od siedmiu złych duchów (Mk 16,9; Łk 8,2), wraz z innymi niewiastami troszczyła się o wędrujących z Nim ludzi; została nazwana Apostołką Apostołów, ponieważ to ona pierwsza zaniosła im radosną wieść
  o zmartwychwstaniu Pana.
 • 23 VII – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, w 1999 roku ogłoszona przez św. Jana Pawła II współpatronką Europy.
 • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; św. Jan Paweł II kanonizował ją w 1999 roku.
 • 25 VII – św. Jakub Apostoł (†44), powołany przez Jezusa razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów, poniósł śmierć męczeńską ścięty mieczem na rozkaz Heroda.
 • 25 VII – św. Krzysztof (†około 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

 

 

Intencje Mszy św. od 20.07. – 26.07.2020 r.

Dzień Intencja
Pn 18.00 † Za zmarłych z rodziny Rokoszów.
Wt 7.00
Śr 18.00
Cz 17.00 W 18 rocznicę urodzin Marysi o błogosławieństwo Boże, światło Ducha Świętego i opiekę Maryi
w dorosłym życiu z intencji mamy Ewy i siostry Angeliki.
Pt 7.00
Sb 18.00
Niedziela 7.00 W intencji parafian.
9.00 Krzywa Dziękczynna w 25 rocznicę ślubu Izabeli i Roberta
z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą
o błogosławieństwo Boże, zdrowie, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej na dalsze lata wspólnego życia dla całej rodziny z intencji córki Diany.
10.30 Za Piotra i Edytę Lechowicz w 19 rocznicę ślubu o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę dla nich i ich dzieci Alicji i Dominika, aby Matka Najświętsza miała ich w opiece z intencji rodziców.