ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                      27 lutego 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej
i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00 i 17.00 w Gładyszowie, o godz.16.00 w Krzywej.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw
o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

7. W piątek, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

8. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszam serdecznie na Drogę Krzyżową w piątki o godz. 16.00 w Krzywej i 17.00 w Gładyszowie oraz na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 9.00 w Krzywej i 11.00
w Gładyszowie.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

– w czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania kapłańskie i zakonne;

– w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, spowiedź święta od godz. 15.45 w Krzywej a w Gładyszowie od godz. 16.45, następnie Droga Krzyżowa i Msza Święta.; Do chorych z posługą pojadę od godz. 14.30.

– w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej.

10. Caritas w całej Polsce przeprowadza zbiórkę do puszek w niedzielę 27.02.2022 i Środę Popielcową 2.03.2022 w celu udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy w czasie trwania wojny w ich kraju.

11. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę postępów
w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana
i mocy Jego słowa w codziennym życiu.

W tym tygodniu patronuje nam:

– piątek, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi. 

Intencje Mszy św. od 28.2.22 – 6.03.2022 r.

DzieńGodz.Intencja
Pn – Sb16.00† Stanisław Bednarz gr.
Pn17.00† Anna Wanciak od Jana i Zofii Zalusky z rodziną.
Wt17.00W intencji ks. Radosława o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej, łaskę zdrowia w posłudze kapłańskiej od babci Zofii.
Śr Popielec7.00† Anna Ciapaj w 1 rocz. śm. od dzieci z rodzinami.
Śr Popielec16.00 K† Stanisław Bednarz gr.
Śr Popielec17.00† Anna Czuchta od rodziny Zemankiewiczów
z Wapiennego.
Cz17.00† Maria Petuła w 30 dzień po śmierci z intencji sióstr.
Pt16.00 K† Stanisław Bednarz gr.
Pt17.00O dobre przeżycie czasu Wielkiego Postu
i trwanie w trzeźwości dla naszej parafii
z intencja od Matek Różańcowych.
Sb17.00Msza Św. dziękczynna za odzyskany dar zdrowia po ciężkim wypadku Bogusława z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Maryi.
Niedziela7.00† Jan Ciapaj w 31 rocz. śm.
Niedziela9.00K† Władysławę Włodarczyk w 1 rocz. śm. od wnuczki Sylwii Hryc z rodziną.
Niedziela11.00† Stanisław Bednarz gr.