NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY 8 grudnia 2019 DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ  MARYI PANNY                  8 grudnia 2019

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta
  i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
 2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego. Polecam ten ważny cel ofiarności Parafian.
 3. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru
  i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz.16.00 w Krzywej i o godz.17.00
  w Gładyszowie i o adwentowej spowiedzi św. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę – niech Pan narodzi się w pełni przede wszystkim w naszych czystych sercach. Niech to będzie czas naszej wewnętrznej, duchowej mobilizacji do odnowy więzi z Panem Bogiem
  i bliźnimi.
 4. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
 5. Dziękuję rodzinie za posprzątanie świątyni
  i złożonej ofiary na kwiaty, na przyszły tydzień proszę kolejną rodzinę.
 6. Solenizantów i jubilatów tygodnia ogarniam serdeczną modlitwą.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
 • 14 XII – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący
  w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

Intencje Mszy św. od 9.12. – 15.12.2019 r.

Dzień Intencja
Pn 16.00

17.00

† Janina Grzesik gr.

† Przemysław Kamiński od chrześniaka Wiktora Kamińskiego.

Wt 16.00

17.00

† Janina Grzesik gr.

† Przemysław Kamiński od sąsiadki Władysławy Ślusarczyk.

Śr 16.00

          17.00

† Janina Grzesik  zakończenie Mszy Świętych gregoriańskich.

† Przemysław Kamiński od sąsiadki Zofii Ślusarczyk.

Cz 16.00

   17.00

† Przemysław Kamiński
od Marii i Mariusza Morżaków.
† Stanisław Szymczyk w 25 rocznice śmierci.
Pt 16.00

17.00

† Zofia Kowalska.

† Przemysław Kamiński od sąsiadów Eryka, Mateusza i Huberta Morżaków.

Sb 16.00

17.00

† Zofia Kowalska.

† Przemysław Kamiński od sąsiadów Stanisława i Bronisława Romanek.

 

Niedziela

7.00 † Jan, Monika i Józef Wdowik.
9.00 Krzywa † Zofia Kowalska.
11.00 † Józef Wąchała i † jego rodziców i rodzeństwo.