NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ            5 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm na Mszach Świętych.
 2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek
  i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez rozważanie bogatej liturgii tego okresu.
 3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz.18.00.
 4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii i Nabożeństwo Drogi krzyżowej
  o godz.17.30.
 5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszych rodzinnych domach, modlitwa błogosławieństwa na stronie parafialnej
  w aktualnościach.
 6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz.19.00.
 7. Dziękuję za posprzątanie świątyni, na przyszły tydzień proszę rodziny
  o symboliczne dekoracje świąteczne.

Intencje Mszy św. od 6.04. – 12.04.2020 r.

Dzień Intencja
Pn 18.00 † Maria Żyguła od kuzynki Kowalskiej z Dębowej.
Wt 18.00 † Marię Żyguła od chrześnicy Grażyny z rodziną.
Śr 18.00 † Maria, Kazimierz Rusin i zmarli z rodziny.
Cz 18.00 Dziękczynna za dar kapłaństwa.
Pt 17.30 Droga krzyżowa.
Sb 19.00 W intencji parafian.
Ndz 9.00 Krzywa † Janinę Kicwak w 9 rocznicę śmierci od córki Bożeny z rodziną.
11.00 W intencji parafian.